Blog > Komentarze do wpisu

Choinkowy aniołek

Obiecałem – prawie przed rokiem – opisać dokładnie, oczko po oczku, sposób w jaki wykonuję moje choinkowe małe aniołki. Oczywiście, tego nie zrobiłem. Wczoraj dostało mi się za brak pamięci całkiem solidnie oberwać. Sam na tym ucierpiałem niedawno, gdy zacząłem tegoroczne anioły tworzyć. Przed rokiem nie zanotowałem jak je robiłem, więc je wymyślać musiałem na nowo.

By więcej się to nie powtórzyło, opis podaję już dzisiaj:

Aniołki moje oparte są na powszechnie znanym wzorze. Propagowany był w wielu internetowych zakątkach w formie graficznej. Ponieważ każdy na inne szydełko, nici i łapki, więc każdy dopasowuje ten naprawdę wspaniały wzór do swych potrzeb. U mnie wyszło to tak:

5 oczek łańcuszka zamykam w kółko oczkiem ścisłym. Teraz: raz dokoła, raz dokoła robimy kolejne okrążenia

 1. 10 słupków. To okrążenie jak i prawie wszystkie następne zamykamy oczkiem ścisły.
 2. 20 słupków. Czyli w każdy słupek dwa słupki robimy o oczku ścisłym na końcu nie zapominamy, a pierwszy słupek zastępujemy jak zawsze trzema oczkami łańcuszka.
 3. 20 półsłupków.
 4. 20 słupków.
 5. 9 razy po dwa słupki złączone górą. Gdybyśmy tak uczciwie robili, wyszłoby nas słupków złączonych dziesięć, trzeba wić dokonać małego szwindla i dwa słupki podstawy opuścić. Takie szwindlowanie w koronkarskich działaniach jest bardziej powszechne niż się wydaje.
 6. 9 półsłupków wkłutych w słupki. W ten sposób aniołek nasz, poza mózgiem, na już główkę i szyję. Przez jej niewielki otwór wkładamy do główki mózgu resztę –  wypełniacz: anilanę, gąbkę, watę, to co jest pod ręką.
 7. W dziewięć półsłupków poprzedniego okrążenia robimy kolejno:
  w pierwszy półsłupek: 1 słupek – 1 oczko łańcuszka – 1 słupek – 1 oczko łańcuszka
  w drugi: 1 słupek – 1 oczko łańcuszka
  w trzeci: 1 słupek – 1 oczko łańcuszka – 1 słupek – 1 oczko łańcuszka
  w czwarty: 1 słupek – 1 oczko łańcuszka
  w piąty: 1 słupek – 1 oczko łańcuszka – 1 słupek – 1 oczko łańcuszka
  w szósty: 1 słupek – 1 oczko łańcuszka
  w siódmy: 1 słupek – 1 oczko łańcuszka – 1 słupek – 1 oczko łańcuszka
  w ósmy: 1 słupek – 1 oczko łańcuszka
  w dziewiąty: 1 słupek – 1 oczko łańcuszka – 1 słupek – 1 oczko łańcuszka (zamykamy okrążenie oczkiem ścisłym)
  Tym sposobem mamy przez sobą czternaście okienek.
 8. W każde z okienek robimy: 1 słupek – 1 oczko łańcuszka – 1 słupek – 1 oczko łańcuszka. W ten sposób wzbogaciliśmy aniołka w biuście do 24 okienek.
  etap pierwszy
 9. W kolejne 7 okienek robimy po 1 słupku – 6 oczek łańcuszka – w kolejne okienka robimy 2 słupki złączone górą (jeden w pierwsze okienko, drugi w okienko następne) –  6 oczek łańcuszka – 2 słupki złączone górą (jeden w pierwsze okienko, drugi w okienko następne) – 6 oczek łańcuszka – 2 słupki złączone górą (jeden w to samo okienko co poprzedni, drugi w okienko następne) – 6 oczek łańcuszka – 2 słupki złączone górą (jeden w pierwsze okienko, drugi w okienko następne) – 6 oczek łańcuszka. To połowa tego okrążenia. Drugą połowę robimy w taki sam sposób, okrążenie kończymy oczkiem ścisłym w pierwszy słupek.
  etap drugi
 10. 7 półsłupków w kolejne słupki – na każdym z pięciu łuków z sześciu oczek łańcuszka robimy: 1 półsłupek – 1 półsłupek nawijany – 1 słupek – 1 słupek dwa razy nawijany 3 oczka łańcuszka – 1 słupek dwa razy nawijany – 1 słupek – 1 półsłupek nawijany – 1 półsłupek. Drugą połowę okrążenia robimy identycznie, a kończymy je oczkiem ścisłym w pierwszy półsłupek. W tym okrążeniu dwie grupy siedmiu półsłupków są podstawą na której budować będziemy anielską spódnicę, pozostałe oczka tworzą skrzydła.
  etap trzeci
 11. 7 półsłupków w kolejne półsłupki. W części tworzącej skrzydła robimy półsłupki dzielone dwoma oczkami łańcuszka (czyli tworzymy pikoty otwarte). Oczywiście drugą połowę okrążenia tworzymy w taki sam sposób.
  etap czwarty
 12. Głowa, tułów i skrzydła aniołka mamy gotowe. Pora zająć się spódnicą. Tworzymy ja na grupie 14 półsłupków. Na pierwszej grupie siedmiu półsłupków robimy:
  w pierwszy półsłupek: 1 słupek – 1 oczko łańcuszka – 1 słupek (nazwijmy to muszelką)– 1 oczko łańcuszka,
  w trzeci półsłupek: 1 słupek – 1 oczko łańcuszka – 1 słupek – 1 oczko łańcuszka,
  w piąty półsłupek: 1 słupek – 1 oczko łańcuszka – 1 słupek – 1 oczko łańcuszka,
  w siódmy półsłupek: 1 słupek – 1 oczko łańcuszka – 1 słupek – 1 oczko łańcuszka
  To samo czynimy na drugiej grupie siedmiu półsłupków. Zamiast ostatniego oczka łańcuszka robimy półsłupek w pierwszy słupek okrążenia (zastępuje on ostatni łuk, w podobny sposób będziemy kończyć pozostałe okrążenia spódnicy). Otrzymujemy początek spódnicy, który tworzy osiem muszelek dzielonych jednym oczkiem łańcuszka.
  etap piąty
 13. 1 półsłupek w łuk – 2 oczka łańcuszka – 2 słupki w muszelkę – 2 oczka łańcuszka. Powtarzamy na całym okrążeniu. Kończąc je zamiast dwóch oczek łańcuszka robimy półsłupek nawijany w pierwszy półsłupek okrążenia.
 14. 1 półsłupek w łuk – 2 oczka łańcuszka. Powtarzamy do końca okrążenia, kończąc je zamiast dwóch oczek łańcuszka robimy półsłupek nawijany w pierwszy półsłupek okrążenia.
 15. 1 półsłupek w łuk – 2 oczka łańcuszka – 3 słupki w łuk – 2 oczka łańcuszka. Powtarzamy do końca okrążenia, kończąc je zamiast dwóch oczek łańcuszka robimy półsłupek nawijany w pierwszy półsłupek okrążenia.
 16. 1 półsłupek w łuk – 3 oczka łańcuszka. Powtarzamy do końca okrążenia, kończąc je zamiast trzech oczek łańcuszka robimy słupek w pierwszy półsłupek okrążenia.
 17. 1 półsłupek w łuk – 3 oczka łańcuszka – 3 słupki w łuk – 3 oczka łańcuszka. Powtarzamy do końca okrążenia, kończąc je zamiast trzech oczek łańcuszka robimy słupek w pierwszy półsłupek okrążenia.
 18. 1 półsłupek w łuk – 3 oczka łańcuszka. Powtarzamy do końca okrążenia, kończąc je zamiast trzech oczek łańcuszka robimy słupek w pierwszy półsłupek okrążenia.
 19. 1 półsłupek w łuk – 3 oczka łańcuszka – 3 słupki w łuk – 3 oczka łańcuszka. Powtarzamy do końca okrążenia, kończąc je zamiast trzech oczek łańcuszka robimy słupek w pierwszy półsłupek okrążenia.
 20. 1 półsłupek w łuk – 3 oczka łańcuszka. Powtarzamy do końca okrążenia, kończąc je zamiast trzech oczek łańcuszka robimy słupek w pierwszy półsłupek okrążenia.
 21. 1 półsłupek w łuk – 3 oczka łańcuszka – 3 słupki w łuk – 3 oczka łańcuszka. Powtarzamy do końca okrążenia, kończąc je zamiast trzech oczek łańcuszka robimy słupek w pierwszy półsłupek okrążenia
 22. 1 półsłupek w łuk – 4 oczka łańcuszka – 1 półsłupek w łuk – 3 oczka łańcuszka. Powtarzamy do końca okrążenia, kończąc je zamiast trzech oczek łańcuszka robimy słupek w pierwszy półsłupek okrążenia.
 23. Na łukach z trzech oczek łańcuszka robimy: 1 półsłupek – 1 pikot zamknięty z trzech oczek łańcuszka – 1 półsłupek. Na łukach z czterech oczek łańcuszka robimy po 9 słupków.
  prawie koniec
 24. Obdziergujemy wszystkie półsłupki i słupki półsłupkami. Pikoty staramy się wypychać do przodu.
  gotowy aniołek

I to cały aniołek. Opis miał być dokładny, oby nie był zbyt zawiły. Interesująco wyglądają te aniołki, gdy w okrążeniach 11 i 24 zastosujemy inny kolor. Trochę w nich też możemy „poszaleć” tworząc bardziej rozbuchane skrzydła czy falbaniasty kraj sukienki.

Powodzenia.

Z tym aniołkiem związana jest pewna historyjka: Na jednym z kiermaszów przed Bożym Narodzeniem wystawiałem te właśnie choinkowe anioły. Podeszła do stoiska para nimi zainteresowana.

– Ile za aniołka?

– Siedem złotych.

– Siedem złotych za taki drobiazg!

– A ile według Pana aniołek winien kosztować?

– Żona bez trudu by za darmo takiego zrobiła. Tylko wzoru nie ma.

– Mogę wzorem służyć – odrzekłem podając dwie kartki maszynopisu.

– Dziękuję. A czy za to coś płacę?

– Myślę, że tak. Maszynistka za przepisanie każdej kartki pewnie po sześć złotych by wzięła.

Para bez słowa, gwałtownie gestykulując, odeszła…

Jeszcze prośba: gdy zauważycie w opisie jakąkolwiek pomyłkę – napiszcie, bym mógł ją poprawić.

niedziela, 15 listopada 2009, koronekczar

Polecane wpisy

 • Boże Narodzenie 2015

  Życzę, by święta Bożego Narodzenia były czasem radości i szczęścia, by na każdy nowy dzień zeszczodrobliwości Nowonarodzonego niosł Wam miłość i pokój. Oczywiś

 • Serwetka niewielka

  Niewielka, ale i tak jestem zadowolony, bo udało mi się cokolwiek zrobić z pomocą szydełka. Zaległości blogowe wielkie, a nie potrafię znaleźć przekonującego na

 • Szopka

  Twórczynią poniżej pokazanej szopki jest Pani, która interesowała się tym, co dzieje się na spotkaniach opisywanego często w tym blogu bydgoskiego Kółka Węzełki

Komentarze
2009/11/15 21:47:00
Brawo za powiastkę;-) niestety dużo osób nie docenia naszej pracy;-)
-
2009/11/15 22:02:13
Otóż to, najlepiej gdyby każdy twórca rękodzieła dopłacał kupującemu! Wtedy by byli zadowoleni!
Bardzo jasny opis, nie studiowałam dokładnie, bo zdjęcia są bardzo szczegółowe i myślę, że każdy nawet (i powinien) jak coś zmieni to aniołek wyjdzie śliczny!
-
Gość: Zulka, *.dynamic.gprs.plus.pl
2009/11/15 22:02:53
Lepiej późno niż wcale ;) Opis perfekcyjny. Co do powiastki, to ja się nie spotkałam z taką reakcją; zawsze ludzie podziwiają, że szydełkuję i z ciekawością się przyglądają.
-
2009/11/16 08:43:10
Przy wycenie naszej pracy zawsze jest problem, większość twierdzi że jeśli robimy to z przyjemnością to powinno być za darmo, ale na szczęście są tacy co naszą pracę doceniają :)
-
2009/11/16 08:43:43
Śliczny aniołek ;) Dla mnie chyba jednak za trudny - to dopiero początki mojego szydełkowania...

Czy mogę dopisać go do mojej zabawy blogowej "Zabawki na choinkę i pod choinkę" ??

pyzia-pyziulka.blogspot.com/2009/11/zabawki-na-choinke-i-pod-choinke-nowa.html

-
2009/11/16 09:31:57
Pyziulka, dziękuję za komentarz. Anioła tego zrobić jest naprawdę łatwo (znacznie łatwiej niż opis jego tworzenia przeczytać). Jeśli czas i umiejętności pozwolą rozrysuję jego schemat. Opis ten, jak i inne z mego bloga, możesz na swym blogu wykorzystywać wg uznania. Powodzenia w rękodzielniczym zapale.
Z tysiącem serdeczności
Zygfryd
-
2009/11/16 15:55:08
Witam Panie Zygfrydzie!
Proszę sobie wyobrazić że dziś po wizycie w aptece (niestety majątek w niej zostawiłam) nie mogłam się oprzeć żeby nie zajrzeć na witrynę Naszej Cepelii i cena tego aniołka w niej to 13 zł a dzwoneczek 8 zł, niestety nie kazdy potrafi docenić rękodzieło na szczęści jest więcej tych co potrafią. Pozdrawia Monika
-
2009/11/16 17:05:31
Superowy opis .Kolorowe aniołki bardzo mi się podobają.
-
Gość: blogniedzielny.blodspot.com, *.pools.arcor-ip.net
2009/11/16 21:04:03
a ja sie kiedys zastanawialam jak sie robi takie aniolki a tu prosze... taaaki opis :) ;)
-
2009/11/17 13:05:05
oooo, to i ja dołączam z podziękowaniami za ten opis. jeśli rzeczywiście znalazłby Pan odrobinkę czasu, by dołączyć schemat do aniołka, to byłabym wniebowzięta. :) pozdrawiam
-
2009/11/17 13:14:39
Wracam do myśli narysowania schematu tak szczegółowo opisanego aniołka. Umieszczę go jednak nieco później. Właśnie szpital zaprosił mnie na czwartkowy zabieg koronarograficzny. Jak serduszko lekarze naprawią z większym zapewne zapałem zacznę szukać w sobie graficznych talentów potrzebnych do rysowania anielskich schematów.
Pozdrawiam
Zygfryd
-
2009/11/17 21:32:05
oj, to trzymam kciuki za to zagladanie w serce i wszelkie przewody don prowadzace.

z wycena wszelkiego rekodziela w polsce jest tak, w tej opowiastce. za to jak sie trafi innostraniec to sie dziwi, ze tak tanio. w tym roku na krakowskiej cepeliadzie troszke podsluchiwalam, niemcy wykupowali niemal wszystko. polacy wybrzydzali, ze za drogie. widac musi nasze spoleczenstwo dorosnac. narazie jest na etapie podziwiania wyrobow chinsko-wietnamsko-koreanskich o jakosci mniej niz zero i za adekwatna do tego cene. niestety.

-
2009/11/18 13:23:30
Aniołek cudeńko, bardzo ładny i jeszcze w tej pieknej świątecznej czerwieni...co do koronografi to prosze się tak bardzo nie przejmować, moja mama miała w czerwcu i mowiła że tak strasznie nie było....potem tylko trzeba przez długi czas leżec....trzymam kciuki
-
Gość: Hanna, *.tvgawex.pl
2009/11/18 22:11:00
Zygfrydzie, za opis wykonania aniołka - Wielkie Dzięki!!
-
2009/11/19 09:34:19
a jak już będzie miał Pan chwilkę i chęć, to zapraszam do siebie po odbiór wyróżnienia :)
-
2009/11/21 19:09:54
Zapraszam
arcydziela.blox.pl/html
jakby ktoś chciał, a nie umiał skopiować z obrazka - służę opisem
-
2009/11/22 10:34:20
Opis pierwsza klasa!!!!A opowiastka niezła!Pozdrawiam.
-
2009/11/24 15:25:33
Piękny aniołek.
Ja także zrobiłam aniołka od czubka głowy do dołu sukienki, ale mój jeszcze nie wykrochmalony.
Motyw będący tłem mojego blogu pochodzi z serwetki, którą dawno temu wykonałam.
Ciągle podziwiam Twoje dzieła i nie mogę wyjść z podziwu.
Zapraszam po wyróżnienie.
Pozdrawiam ciepło.
-
Gość: elizabet, *.fbx.proxad.net
2010/01/18 21:23:47
witam i pozdrawiam ,ja na szydelku robie od dwoch lat nauczylam sie na nim robic na opczyznie by chyba nie zwarjowac....szydelko mnie odpreza i osdtresowuje....dzieki za opowiastke ...faktycznie ludzie sobie nie zdaja sprawy ile czasu zbiega na zrobienie takiego aniolka czy czego kolwiek.........na glupia gwiazdke sredniego rozmiaru 40 min odliczalam........dzieki za opis biore sie do roboty........pozdrawiam